Assist Kalite Kontrol ve Üretim Destek Hizmetleri
+90 (224) 223 87 63

Sektörel Haberler

  -
 • Bursa Ticaret ve Sanayi Odası(BTSO) üyelerine İŞKUR'un istihdam teşvikleri anlatıldı.

  Reklamcılık sektöründe faaliyet gösteren firmaların oluşturduğu 5.inci meslek komitesi tarafından düzenlenen İŞKUR destekleri konulu seminer yapıldı. İŞKUR'un işverenlere sağladığı istihdam teşviklerinin anlatıldığı toplantıya BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Şakir Umutkan, Bursa Çalışma ve İş Kurumu İl Şube Müdürü Ahmet Canımova, 37. Meslek Komite Başkanı Orhan Söylev ve komite üyeleri katıldı.

  Umutkan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınımızın yaptığı araştırmalara göre eleman temininde güçlük çeken işverenlerin yüzdesi mesleki vasıf ve beceri eksikliğinden şikyetçi. Düşük seviye yeterliliklere dayalı işlerin oranı bundan 5 yıl önce yüzde 20 seviyesindeydi. 5 yıl sonra ise bu oranın yüzdenin altına ineceği tahmin ediliyor. Yani iş dünyamız, üretimini ve hizmetini her geçen yıl daha da vasıflı çalışanla gerçekleştirmek isteyecek. İş arayan insanlarımızın bir bölümü hala ne iş olsa yaparım düşüncesini taşıyor. Ancak günümüzün rekabet şartları ve sektörlerdeki hızlı değişim süreci ile bu düşünce tarihe karışacak dedi.

  Çalışma ve İş Kurumu İl Şube Müdürü Ahmet Canımova, İŞKUR'un hizmetleri ve işverenlere sağladığı istihdam teşvikleri konularında sunum yaptı.

 • İnegöl'de mobilya sektörü için "istihdam garantili" kurs

  Türk mobilya sektörünün ihracatının yüzdesini tek başına karşılayan İnegöl ilçesinde, müşteri temsilcisi ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla İnegöl Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi (İNESMEK) tarafından "istihdam garantili" kurs açılacak.

  İnegöl Ticaret Sanayi Odası (İTSO), İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası, İnegöl Mobilya Sanayiciler Derneği ve İnegöl Mobilya AVM87989nin (Mobiliyum) proje destekçisi olarak yer aldığı kurs için başvurular başladı.

  Belediye Başkan Yardımcısı Alper Taban, kursla ilgili düzenlenen basın toplantısında, amaçlarının mobilya sektörünün en önemli ihtiyaçlarından biri olan olan müşteri temsilcisi yetiştirmek ve bu alandaki açığı kapatmak olduğunu söyledi.

  Kursu başarıyla tamamlayacak kişilerin mobilya mağazalarında istihdam edilmelerinin sağlanacağını belirten Taban, "Bu eğitim, iş garantisi sunmaktadır. Bu noktada sektör dışında hatta hiç çalışmayan, evde oturan bayan arkadaşlardan da özellikle bu yönde istek ve yeteneği olan kişileri eğitime tabi tutarak sektöre kazandırmak istiyoruz" dedi.

  Gerek duyulan açığı kapatmak üzere üniversite öğrencilerinin kursa başvurabileceklerini dile getiren Taban, proje kapsamında eğitimi tamamlayan üniversite öğrencilerine cumartesi ve pazar günleri part88013time iş imkanı sağlanacağını ifade etti.

  Kursun hafta içi sabah ve hafta içi akşam olmak üzere iki grup olarak planladıklarına değinen Taban, "Toplam 184 saatlik eğitim süreci olacak. Kayıtlarımız 25 Aralıkta sona erecek" diye konuştu.

 • Bursa'da çeşitli firmalarda 5 bin iş fırsatı meydana geldiğini anlatan İş88013Kur Bursa İl Müdürü Kasım Tilki, iş arayanların yarısından fazlasının kamu müesseselerinde çalışmak talep ettikleri için işsiz kaldığını ifade etti .

  Bursa İnsan Kaynakları ve İstihdam Buluşması (BİİB), Türkiye'nin mühim şirketlerinin temsilcileriyle iş arayanları bir araya getirmeye devam etmektedir .Bursa Valiliği, Il Konseyi (BKK), Iş ve İş Müessesesi (İşkur Bursa) ve Bursa Ticaret ve Endüstri Odası87989nın (BTSO) dayanak verdiği BİİB 2015, Merinos AKKM87989de başladı. 165 şirketin 189 stantla katıldığı istihdam buluşmasının açılışında konuşan İşKur Bursa İl Müdürü Kasım Tilki, maksatlarının iş arayanlar ila iş verenlerin bir araya gelmesi meydana geldiğini ifade etti . Sanal ortamda gerçekleşen buluşmanın sonuçlanmadığını anlatan Tilki, bu meydanda iş arayanların çok sayıda iş yeri ile müzakere fırsatı bulduğunu ifade etti .

  Tilki, "Ama iş arayanlarımız bizzat durumlarını irdelemeden doğruca kamu kurumunda çalışmak talep ediyor . Kamu kurumunda çalışmak istediklerinden ötürü ara ara işsizlik rakamlarında yükselmeler meydana gelmektedir. İşKur sistemine bakıldığı zaman şu anda 5 bin firma işçi aramaktadır. Dolayısıyla bunları buluşturmak için bu çalışma mühimdir " diye sohbet etti .

  BİİB 2015 buluşmalarında 35 firma sunumu, 16 sertifikalı öğrenim yazılımı tertip edecek . Dahil Olan firmalar, stant sahalarında ve seminer programlarında, iş gücüyle buluşarak firmaları ve birey kaynakları politikalarıyla ilgili bilgilendirme yapacak. Katılımcılara çalışabilecekleri işyerleri ile ilgili rehberliğin de yapılacağı BİİB 2015te, staj, gönüllü iş , part88013time iş ile mezuniyet sonrasında istihdam imkanlarıyla ilgili bilgilendirmek inşa edilerek , firmaların ve birey kaynakları politikalarını tanıtma hizmeti verilecek.

  İşsizlikle mücadele vermeye katkı sağlayacak olan Bursa İnsan Kaynakları ve İstihdam Buluşması, ücretsiz olarak tüm insanlar tarafından 3 gün boyunca 10.00 - 22.00 saatleri içinde ziyaret edilebilecek.

 • Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) 37. Meslek Komitesi tarafından düzenlenen İŞKUR Destekleri seminerine ev sahipliği yaptı. İŞKUR'un işverenlere sağladığı istihdam teşvikleri hakkında bilgilendirmelerin yapıldığı toplantıda konuşan BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Şakir Umutkan, günümüzde işletmelerin marka ve pazar değerini çalışanlarının niteliğinin belirlediğini ifade etti.

  Bursa ekonomisinin dinamosu olan BTSO'nun meslek komiteleri, Türkiye'ye örnek çalışmaları gerçekleştirmeye devam ediyor. Reklamcılık sektöründe faaliyet gösteren firmaların oluşturduğu 5 inci meslek komitesi tarafından düzenlenen İŞKUR Destekleri semineri, yoğun katılımla gerçekleştirildi. Girişimcilere destek olmak ve gençleri iş hayatına kazandırmak adına İŞKUR'un işverenlere sağladığı istihdam teşviklerinin anlatıldığı toplantıya, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Şakir Umutkan, Bursa Çalışma ve İş Kurumu İl Şube Müdürü Ahmet Canımova, 37. Meslek Komite Başkanı Orhan Söylev ve komite üyeleri katıldı.

  İŞLETMELERİN MARKA DEĞERİNİ ÇALIŞANLARININ NİTELİKLERİ BELİRLİYOR

  Günümüzde işletmelerin marka ve pazar değerini sahip oldukları binalar veya sermayelerinden çok, çalışanlarının niteliğinin belirlediğini ifade eden BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Şakir Umutkan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızın yaptığı araştırmalara göre eleman temininde güçlük çeken işverenlerin mesleki nitelik ve beceri eksikliğinden şikayetçi. Düşük seviye yeterliliklere dayalı işlerin oranı bundan 5 yıl önce 20 seviyesindeydi. 5 yıl sonra ise bu oranın in altına ineceği tahmin ediliyor. Yani iş dünyamız, üretimini ve hizmetini her geçen yıl daha da nitelikli çalışanla gerçekleştirmek isteyecek. İş arayan insanlarımızın bir bölümü hala ne iş olsa yaparım düşüncesini taşıyor. Ancak günümüzün rekabet koşulları ve sektörlerdeki hızlı değişim süreci ile bu düşünce tarihe karışacak dedi.

  NİTELİKLİ İSTİHDAM VE MESLEKİ EĞİTİM ÇALIŞMALARINA BÜYÜK DESTEK

  Türkiye'nin önemli üretim ve ihracat üssü olan Bursa'nın nitelikli insan kaynağına ihtiyaç duyan şehirlerin başında geldiğini ifade eden Umutkan, BTSO olarak nitelikli istihdama ve mesleki eğitim çalışmalarına büyük önem verdiklerini söyledi.

  BTSO Eğitim Vakfımızın bünyesinde faaliyet gösteren BUTGEM'de sanayicimizin nitelikli eleman ihtiyacına dönük eğitim programları düzenliyoruz diyen Umutkan, konuşmasını şöyle sürdürdü: Sadece Türkiye'de değil, Birleşmiş Milletler nezdinde de örnek gösterilen BUTGEM'de bugüne kadar 33ü aşkın kurs programı düzenledik. Ayrıca mesleklerimizin standartlarının yükseltilmesi ve iş güvenliğinde sağlam zeminler oluşturulması amacıyla hayata geçirdiğimiz mesleki yeterlilik belgelendirme merkezimiz yalnızca Bursa'ya değil Güney Marmara'ya hizmet vermeye devam ediyor.

  ÇALIŞMALARIMIZ SEKTÖRÜMÜZE REHBERLİK EDİYOR

  İşletmelerin birçok kurum ve kuruluş tarafından sunulan destekler hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığını söyleyen BTSO 37. Meslek Komitesi Başkanı Orhan Söylev. Komite olarak sektörümüze rehberlik edecek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bununla ilgili de geçtiğimiz ay KOSGEB'in marka destekleriyle ilgili geniş katılımlı bir organizasyon düzenledik. Gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımızda bizlere destek olan Yönetim Kurulu Başkanımız İbrahim Burkay ve Yönetim Kurulumuza şükranlarımı sunuyorum diye konuştu.

  Açılış konuşmalarının ardından Bursa Çalışma ve İş Kurumu İl Şube Müdürü Ahmet Canımova, İŞKUR'un hizmetleri ve işverenlere sağladığı istihdam teşvikleri konularında bilgilendirme yaptı.